Szukasz wsparcia w kolejnym etapie życia z psem?
Jeśli tutaj trafiłaś/trafiłeś oznacza to, że potrzebujecie więcej informacji, o życiu z psem w wieku pomiędzy 6 a 9 miesiącem życia. Psi Junior to już nie szczeniak a jeszcze nie nastolatek. To nadal mały pies choć w większym „ubranku”. Przestaje być przyklejonym do człowieka małym szczeniaczkiem. Zaczyna odbiegać coraz dalej, ciągle mu mało spacerowania, węszy i wciska się w każdy kąt. Jest bardzo ciekaw świata. To kolejna etap rozwoju psa. Zapraszam Was do lektury i oczywiście na spotkania z nami 😊 z Martą Emi i Majkim
Coś się zmienia i tak ma być
To czas odkrywania świata podczas którego pies
- śmiało wchodzi w relacje z nowo poznanymi istotami i sprawdza jak się w nich odnaleźć. To okres w rozwoju psa kiedy zmniejsza się wrażliwości na negatywne bodźce dlatego tak szybko się uczy i odważnie wychodzi do świata. Nie chce kręcić się wkoło tymi samymi uliczkami, chce zobaczyć co jest dalej, a najchętniej sprawdzić to samodzielnie.
- uczy się siebie w relacjach. Jeśli ma to szczęście, że dorasta wśród swojego gatunku, w tym okresie swojego życie zaczyna rozumieć i dostrzegać różnice w relacjach między psami. Zauważa, że interakcje nie polegają jedynie na zabawie. Podczas nich można zdobywać informacje o drugim psie, uczyć się różnych strategii, rozwijać i doskonalić umiejętności współpracy w grupie.
- dostrzega rolę człowieka w swoim życiu, a że wszystko co nowe jest dla psa w tym czasie bardzo interesujące, warto towarzyszyć mu w tych odkryciach. Im bardziej będziemy dla niego kompanami, opiekunami dającymi wskazówki kiedy pies tego potrzebuje, tym bardziej będziemy brani pod uwagę kiedy nadejdzie kryzys w podejmowaniu przez psa decyzji.
Towarzyszenie psu w odkrywaniu świata
Proces ten może być i dla nas ludzi bardzo ciekawy. Mam to szczęście poznawać takich psich opiekunów, których fascynuje podobnie jak mnie, to w jaki prosty sposób można zrobić z życia „trening rozwojowy”. Kiedy mieszkacie w mieście cudownymi „treningami” są wspólne wycieczki do nowego lasu, nad rzekę, do innego parku niż ten koło domu. Dla tych którzy żyją w leśnej okolicy wyprawa do miasta i parku, nasączonego zapachami nieznanych psów jest nie lada frajdą i wyzwaniem.
Czytaj więcej
Ważne jest zatem aby pozwalać, a nawet pomagać mu w odkrywaniu jego psiego świata. Mądrze wykorzystany czas wzmożonego zainteresowania psa rożnymi rodzajami aktywności pomoże nam w perspektywie niedługiego czasu mieć u boku cudownego kompana w życiu codziennym.
Kiedy nie zaoferujemy mu dobrej zabawy i nauki zapewne znajdzie na to sam jakieś rozwiązania, ale strach pomyśleć jakie to będą „atrakcje” 😉 Przejmijmy zatem inicjatywę!
Bywa również tak, że psiak nie miał tyle szczęścia żeby doświadczać życia wśród psów, a nawet ludzkiej rodziny. Psie przedszkole go ominęło i ma braki, które mu uwierają. To ostatni dzwonek na nadrabianie zaległości z okresu szczenięcego w miarę szybko, zatem nie ma na co czekać.
Decyzje człowieka mają wpływ na wspólną relację
Nie zapomnijmy, że nie tylko pies uczy życia się ale i człowiek uczy się jak być wspaniałym opiekunem. Dlatego podczas wyboru formy i miejsca zdobywania wiedzy, a i doświadczeń, warto być uważnym także na siebie. Jeśli człowiek w jakiejś przestrzeni i sytuacji czuje się dobrze, pies na pewno to zauważy i z tego skorzysta.
Dlatego warto do nas dołączyć
Sceneria naszych spotkań
Naszym placem szkoleniowym jest las i łąka która mieści się na skraju Mazowieckiego Parku Krajobrazowego w miejscowości Sępochów, koło Kołbieli.
Każda pora roku jest tutaj piękna. Nie mamy sali szkoleniowej ani namiotu bo każdy kto żyje z psem wie, że dobre ubranie gwarantuje dobrą pogodę dzięki czemu możemy spędzać czas z psem w naturze 😊
Naszym torem przeszkód są drzewa i kłody oraz leśne pagórki. Zimą można chodzić po zaśnieżonych polach a latem uczyć się „nicnierobienia” w cieniu sosen, wśród jagodowych krzewów. Jesienią na zajęciach można zbierać grzyby, a wiosną słuchać nawoływania ptaków.
Nauka w takiej scenerii gdzie nie brakuje miejsca żeby odejść gdy jest psu trudno, albo rozpędzić się gdy przychodzi na to ochota żeby się rozluźnić lub zachęcić do zabawy, gdzie nie ma nadmiaru bodźców, które rozpraszają podczas nauki (rowery, auta, biegacze i nieprzewidywalnie podbiegające psy). Są za to bodźce które sprzyjają węszeniu – zapachy łosi, saren, zajęcy oraz krów naszego kochanego sołtysa. Wiosną jest tu natomiast głośno od śpiewu ptaków. To do czego my jesteśmy przyzwyczajeni i nie zwracamy uwagi albo jest to poza możliwościami naszych zmysłów psy zauważają i się tego uczą.
Jeśli w takiej scenerii zrelaksuje się człowiek, pies poczuje się jak w domu 😊

Wyróżnia nas to, że zajęcia prowadzę z dorosłymi psami
Natura tak poukładała psi świat, że to starsze psy (matka, ciotka, starsze rodzeństwo) uczą młodzików życia. Emi i Majki są wymagającymi, ale mądrymi nauczycielami. Są to głównie spotkania indywidualne. Grupą nazywam dwa psy, z których jeden się uczy, a drugi posiada już kompetencje jakich pierwszemu brakuje. Śmiałość, odwaga, szacunek, doświadczenie, mądrość życiową, spokój. Plan spotkań dopasowywany jest do potrzeb psa, który naszego – psów i mojego – wsparcia potrzebuje.
Dorosłe psy pokazują juniorom między innymi:
jak bezpiecznie witać się z innymi psami, kiedy podejść, a kiedy zrezygnować i ominąć psa łukiem
jak wygląda spokojne bycie z drugim psem, będąc koło siebie, penetrując i odkrywając okolicę, niekoniecznie skacząc po sobie i zaczepiając
kiedy i jak korzystać z zabawy, na jakim etapie relacji i jak ją rozwijać
jak odnaleźć się w tym otaczającym świecie ludzi czyli jak się z nami dogadać
jak samodzielnie regulować emocje – węszenie, rozgryzanie, kopanie lub po prostu „nicnierobienie” leżąc obok siebie na łące
Dla psów „nicnierobienie” to naturalny element życia. Mama psia często robi odpoczynki podczas przemieszczania się ze szczeniętami. W naszym ludzkim, szybkim świecie to nienaturalne i wymagające.
Ta umiejętność jest jednak bardzo przydatna w sytuacji, gdy chcemy pójść latem z psem na lody, do kawiarni lub po prostu poczekać na kogoś lub na coś w jednym miejscu. To nasze leśne „leżakowanie” właśnie wtedy się odwdzięcza 😊

Człowiek i pies – nauka komunikacji i relacji
skuteczna komunikacja – przywołanie i podążanie psa za człowiekiem
doskonalenie lub wprowadzenie codziennych ćwiczeń w domu i na spacerze
miejski świat – spokojne mijanie obcych psów, ludzi, aut, rowerów, biegaczy
wspieranie psa w rozwijaniu kompetencji intelektualnych i emocjonalnych czyli radzenie sobie z otaczającym światem
uważność i wskazówki zamiast kontrolowania i życia w napięciu
rozpoznawanie stresu u swojego psiaka i reagowanie adekwatnie do sytuacji
rozpoznawanie różnic miedzy kontrolą a wsparciem dawanym psu
zwracanie uwagi na swoje – człowieka emocje w danych sytuacjach czyli nauka oddychania zamiast napinania
komunikacja pozawerbalna czyli mowa ciała psa i człowieka – sprzeczności i zależności
umiejętność rozpoznawania prawdziwych problemów psa od naturalnych zachowań odpowiednich do wieku i poziomu rozwoju
Dla tych z Was, którzy szukacie dodatkowych atrakcji , a powyższe zagadnienia nie są wyzwaniem, proponujemy zajęcia takie jak
tropienie ludzi
zabawy węchowe
spacery w dobrym towarzystwie podczas których można się uczyć od ludzi i psów
Mocne strony naszych zajęć
Indywidualne podejście do Waszej relacji, tempo, jakość i komfort uszyte na Wasze potrzeby. To nasza wizytówka.
Czas
na naszych spotkaniach omawiamy każdy element psiego życia – jedzenie, spanie, pobudzenie, sposoby na uspokojenie, relacje z domownikami i z obcymi ludźmi, z psami i kotami obcymi i domowymi, zostawanie w domu samemu i wyjazdy na wakacje, ferie i święta. W zależności od tego co aktualnie dzieje się w waszym życiu to jest tematem naszych spotkań, bo to jest właśnie ogromna zaleta zajęć indywidualnych.
Tempo
na początkowych zajęciach pies poznaje miejsce i uczy się relacji ze swoim człowiekiem. Na kolejnych pies uczy się od Emi i/lub Majkiego a potem z takimi umiejętnościami i wsparciem dorosłego psa jedziemy stosować tę wiedzę w miejskiej dżungli 😊To jakie jest tempo zajęć zależy od psio-ludzkiej rodziny.
Komfort
prowadząc zajęcia od paru lat jestem przekonana, że to najspokojniejsza i najskuteczniejsza z metod uczenia szczeniąt. Daje komfort nie tylko psom ale także opiekunom. Mamy czas na rozmowę o tym co wydarzyło się w przerwie między spotkaniami, możemy dopasować zagadnienia do Waszych potrzeb. Okoliczności przyrody w jakich się spotykamy dają również człowiekowi wytchnienie. Zajęcia nasze nazywamy pożytecznym spacerem, na którym uczy się pies i człowiek.
Jakość spotkań
stawiamy na ich wartość edukacyjną i emocjonalną. Nie umniejszając swojej roli w naszej szkole – tłumaczki psiego języka oraz fascynatki psiego świata myślę, że największą wartością dla psów jest wiedza czerpana od moich dorosłych, zrównoważonych choć nie idealnych psów. Każde spotkanie z Wami to nowa przygoda dla Was i dla Nas 😊
Co mówią moi klienci
Polecam z całego serca! Pierwsza gwiazdka- za cudowne podejście do psów, ale także do ludzi. Przede wszystkim indywidualne, nie tylko do każdego psiaka, ale i każdego człowieka- a u nas dużo i zwierząt i ludzi, każdy z innymi potrzebami i problemami.
Czytaj więcej
Druga za ogromną wiedzę oraz mądrość- skutecznie przekazywaną! Trzecia za praktyczne porady, ćwiczenia i motywację do ich wykonywania. Czwarta za cierpliwość i odpowiedź na każde pytanie. Piąta po prostu za widoczne rezultaty i efekty pracy. Gdybym mogła, dałabym pani Marcie szóstą - za pozytywną energię, bycie wspaniałą osobą oraz po prostu człowiekiem i przyznawaniem się do tego.
Marta i jej psiaki to jest team niezastąpiony i nie do podrobienia! ❤️ Marta jest boskim słuchaczem, mega wyrozumiała i wykazuje duże wsparcie. Nagle wszelkie "problemy" stały się rzeczami, z którymi mam motywację na co dzień pracować i z którymi jest mi łatwiej sobie poradzić.
Czytaj więcej
Bo przecież w relacji z psem chodzi o zrozumienie i po prostu o bycie ze sobą. I ona mi to pokazała 🥰 A psiaki nasze się uwielbiają i są najlepszymi kumplami na świecie 🐶🐺🐾
Gorąco polecam! Jeśli chcecie przemienić się z zagubionego, zestresowanego i niecierpliwego właściciela psa, w świadomego, spokojnego i zrelaksowanego przyjaciela swojego czworonoga, to nie ma do tego lepszej osoby która zrobi to tak profesjonalnie jak Pani Marta.
Czytaj więcej
Określenie "Szkoła rozumienia psa" oddaje istotę tych spotkań. Jesteśmy razem z moim goldenem Bravo bardzo zadowoleni ze spotkań z Panią Martą. Teraz będziemy je kontynuować w celu dalszej socjalizacji Brava z innymi pieskami, w fajnych miejscach tj. np. Pola Mokotowskie, gdzie psy mogą zachowywać się swobodnie, oczywiście przestrzegając przy tym dobrych manier. Pani Marto - jest pani wspaniała !!! Z niecierpliwością czekamy na kolejne spotkania.
"Mogę z pełnym przekonaniem powiedzieć, że Marta odmieniła nasze życia. Pokazała nam nowe perspektywy, sposoby działania, odczarowała psią mowę i psie zachowania. 🌺 Sprawiła, że relacja z naszym pierwszym wspólnym psem jest pełna wzajemnego zrozumienia, zaufania, komfortu.
Czytaj więcej
Marta jest pełna niesamowitej energii, podchodzi totalnie otwarcie do sytuacji i problemów, tworzy cudowny pomost między światem ludzi i psiaków 🐕🐶🐾 życzę każdemu psiemu towarzyszowi trafić na osobę, która tak delikatnie nauczy szacunku do naszych czworonożnych przyjaciół. Gorąco zachęcam chociaż do jednego spotkania, bo jestem pewna, że na jednym się nie kończy ☺️
Najwspanialsza nauczycielka i przewodniczka po świecie psich emocji i spraw. Dziękujemy za naukę, zrozumienie i cierpliwość a nasz Rafa za najlepszą „psią bandę” pod słońcem. Wszystkim gorąco polecam konsultacje, lekcje, spotkania i spacery z Martą, Emi i Majkim!
Czytaj więcej
🥰 🐶🐺🐾
Marta - tłumacz psich zachowań. Ktoś kto nie tylko rozumie mowę psich ogonów i spojrzeń, ale także potrafi przekładać ich emocje na język człowieka. To osoba która sprawia że świat naszych czworonożnych przyjaciół staje się bardziej zrozumiały, a relacja z nimi głębsza i pełniejsza. ❤️
Czytaj więcej
dziękuję za te wszystkie lata bezcennych wskazówek i bezinteresownej pomocy. ❤️❤️❤️